Juhlanäyttely 7.-28.4

Juhlanäyttelyn teema oli Löytöretkellä. Näyttelyssä sukellusveneet tutkailivat merenpohjan ihmeellisyyksiä ja tähtitutkijat kurottivat kaukoputkillaan kohti avaruutta. Eläintieteilijöitä kiinnosti eläinten käyttäytyminen, rakenne ja luusto. Löytöretkiä voi tehdä myös omaan itseensä ja lähiympäristöön. Kuvataiteen tekeminen ja tutkiminen onkin kuin löytöretkellä oloa, aina löytyy uusia näkökulmia, uusia tapoja tehdä viivaa, muotoa tai värisekoituksia. Kamerasta löytyy uusia toimintoja, kuvakulmia voi käyttää luovalla tavalla. Myös kuvataiteen menneisyydestä löytyy paljon kiehtovaa kuvamaailmaa sekä tarinoita.

Näyttelyn avajaisia vietettiin 6.4. Kaupunginjohtaja Stina Mattila avasi näyttelyn ja Sanataidekoulun oppilaat esittivät Sanojen polulla –esityksen. Avajaisissa jaettiin myös juhlavuoden stipendit.

Jubileumsutställning 7.-28.4

I utställningen iakttog ubåtar förunderligheter på havets botten och stjärnskådare sträckte sina teleskop mot rymden. Zoologer var intresserade av djurens beteende och deras skelett. – Det är möjligt att gå på upptäcktsfärd inuti sig själv och i sin näromgivning. Att framställa och utforska bildkonst är som att vara på en upptäcktsfärd, det finns alltid nya perspektiv, nya sätt att rita en linje, att göra former och färgblandningar. Man hittar nya funktioner i kameran och bildvinklarna kan användas på ett kreativt sätt. Det finns också en mycket fascinerande bildvärld och spännande historier i bildkonstens förflutna.

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s